PEDODONTİ

Bebek, çocuk,ergen ve engelli hastaların ağız ve diş sağlığının korunması, teşhis ve tedavisinden sorumlu olan diş hekimliği dalıdırve Çocuk Diş Hekimliği demektir.Pedodontist, çocuğun doğumundan ergenlik çagına kadar olan tüm dişsel sorunlarının tedavisini üstlenir.Pedodontist beş yıllık bir diş hekimliği eğitiminden sonra dört yıl daha pedodonti anabilim dalında eğitim alır.Pedodontist , çocuğun dişlerinin çıkmaya başladığı 6.aydan itibaren ebeveynlere diş firçalama eğitimi verir ve her 6 aylık rutin kontroller ile çocuğun dişsel gelişimini takip eder.

Bu kapsamda hem süt hem de daimi dişlerin, topikal flor uygulamasi ve fissür örtücüler ile çürükten korunması, oluşan çürüklerin tedavisinin yapılması, parmak emme, dudak emme, yanlış yutkunma gibi kötü alışkanlıkların teşhis ve tedavisi yer almaktadır.

Süt dişlerinin birinci görevi çocuğun düzgün beslenmesini sağlamaktır. Ayrıca konuşmanın düzgün gelişimi de süt dişlerinin varlığına bağlıdır. Süt dişleri kapladıkları alanı kendilerinin yerine gelecek olan kalıcı diş için korumakta ve kalıcı diş sürerken ona rehberlik yapmaktadırlar.

Çocukların ilk diş hekimi deneyimi hayat boyu unutmadıkları ve belki de diş hekimleri hakkındaki görüş ve düşüncelerinin şekillendiği önemli bir dönemdir. Bu önemli dönemde çocuklar ile iletişim, tanı, tedavi konularında eğitim almış ve deneyimli kişilerden yardım alınması, çocuğunuzun diş hekimliği işlemlerine karşı olumlu tavır ve düşünceler geliştirmesine katkıda bulunacaktır.

RANDEVU İÇİN 0 (216) 425 3443